A terhesség alatti étkezést nagyon át kellett gondolnom, több okból kifolyólag: nem tudtam tovább aktívan sportolni a rosszullétek és az aluszékonyság miatt, a székrekedésem is volt, izomgörörcsökre ébredtem az éjszaka közepén, de nem szerettem volna terhes vitamint szedni(mert kevesebb a vitamintartalma mint amire napi szinten szükség volt) viszont télen voltam terhes, úgyhogy ki kellett találnom valamit, hogy a megfelelő vitaminokat, amire a babának és nekem is szüksége van, azt pótolni tudjam. Az ételek mellett a folyadék bevitel is nagyon fontos, napi 2,5-3 l-t illik meginni, én az ivás mellett levest is bőséggel ettem:)
A legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok, amire szükségem volt:
Folsav: főleg az első trimeszterben fontos, mert csökkenti a velőcső rendellenességek kialakulását. Természetes formában megtalálható a zöld levelű zöldségekben (pl.: saláta, spenót), céklában, banán, de a kenyérben és a müzliben is megtalálható.
Vas: a terhesség folyamán a vérmennyiségünk növekszik ehhez elengedhetetlen a vas pótlása, különösen az utolsó trimeszterben. Természetes formában a marhahúsban, a banánban a szőlőben, teljes kiőrlésű gabonában és a tojássárgájában van. A második trimesztertől tabletta formájában is szedni kell!!
C- vitamin: segíti a baba fejlődését, de főleg a vas felszívódásában van nagy szerepe. A bogyós gyümölcsökben(áfonya,ribizli, eper),kiviben, a paprikában és a citrusfélékben(narancs, citrom, grépfruit) található meg.
Kalcium: a baba idegrendszerének fejlődéséhez, később pedig a csontok kialakulásához szükséges. A tej és tejtermékek, halak, húsok, valamint az olajos magvak (mandula, mogyoró, dió) tartalmaznak sok kalciumot.
D-vitamin: a kalcium felszívódásához szükséges, csontok fogak fejlődéséhez. A kivi az eper és a tojásban van D- vitamin.
Magnézium: a szervezetben a terhesség folyamán megnő a magnézium igény. A hiánya kellemetlen tüneteket okoz, úgymint a hányinger, izomgörcs, izomrángás és koraszülést is eredményezhet.
A napi étrendemet továbbá befolyásolta a kívánosság is, ugyanis a szervezetem folyamatosan jelzett, hogy mire és mennyire van szükségem. Hol a kovászos uborkáért voltam oda az ásványi anyag hiány miatt, hol a paradicsomos ételekért haltam volna meg a C- vitamin A és B vitamin hiány miatt, de volt olyan, hogy hetekig csak krumplipürét ettem, ami tele van C-vitaminnal és olyan is előfordult, hogy csokitortát meg brownet tömtem magamba, mert a csoki tele van vassal. Érdekesség, hogy a terhesség első hónapjában meg a gumicukorért voltam oda, de azt nem tudtam megfejteni milyen okból kifolyólag:)
Az étrendemnél a vezérfonalat az adta, hogy a vasat nem lehet együtt szedni a kalciummal és a magnéziummal. Az ásványi anyagok bevétele között 2-3 órának el kellett telnie, mert semlegesítik egymás hatását, tehát arra is oda kellett figyelni, hogy amikor beveszem, mondjuk a magnéziumot ebédre, akkor ne egyek spenótot hozzá, vagy amikor eszem tízóraira mandulát, ne egyek banánt is, mert akkor kárba vész a tápanyag. Az is nagyon fontos, hogy sokszor együnk keveset, mert a baba felfelé nyomja a gyomrunkat, ezért savasodhatunk.
Ezek alapján az étrendem így alakult:
- 6:00 Éhgyomorra 1 tabletta neo ferro folgamma(vas) 3 deci 100%-os narancslével, vagy feketeribizlilével, vagy kivivel, azért mert a vas C-vitaminnal szívódik fel a legjobban.
- 8:00 Joghurtba kevert lenmagpehely, teljes kiőrlésű kenyér lekvárral és egy Kalcium+1000mg C-vitamin pezsgőtabletta azért, mert a joghurt tele van kalciummal, lenmagpehely teljeskiőrlésű kenyér pedig jó a székrekedésre.
- 10:00 Olajos magvakból egy marék a kalciumforrás miatt.
- 12:00 Étkezés előtt egy magnosolv granulátum (nekem ez a magnézium vált be próbálkoztam a magnerottal de semmi hatása nem volt) és valami meleg ebéd, ami jólesik lehetőleg ne vas tartalmú, de ha igen akkor az uzsonna előtt vegyük be a magnéziumot.
- 16:00 Gyümölcs
- 18:00 Gabonapehely sovány tejjel
- 22:00 Neo fero folgamma, eredetileg éhgyomorra kell bevenni, de mivel 2-szer kellett szedni egy nap ezért ilyen későn kaptam be narancslével.
- Az ételek mellett a folyadék bevitel is nagyon fontos, napi 2,5-3 l-t illik meginni, én levest is bőséggel ettem:)
Az étrend egyébként teljes mértékben bevált, mert a terhesség folyamán soha nem volt semmilyen hiányom még vas sem(!!!) és egy teljesen egészséges 3940g súlyú kisbabát hoztam természetes úton a világra:)
Ja és annak ellenére, hogy nem sportoltam csak sétálgattam 10 kg híztam, ami a szülés után egyből el is tűnt. Figyeljünk a testünk jelzéseire a baba segíteni fog, hogy mire van szüksége a fejlődésre.